Paides tehtud koalitsioonilepingust

-
Esmalt tänan kõiki Paide inimesi, kes valimas käisid ja oma eelistuse avaldasid. Demokraatlik ühiskond püsib tänu teile ning valijal on alati õigus.
Peale valimisi on ikka kombeks vaadata tulevikku ning püüda leppida kokku tegevustes, mis järgmist nelja aastat linna elus kujundama hakkavad. Nii on taaskord sündinud ka koalitsioonileping IRL-i, KE ja SDE vahel.
Soovime ka opositsioonis olles hoida mõistlikku ja konstruktiivset joont ning seega annan mõningad mõtted, mida peame linnavolinikena järgmise nelja aasta jooksul silmas pidama. Mõnes küsimuses ka linnavolikogule linnavalitsuselt suuremat rolli nõuda.
Koalitsioonileping ütleb, et püütakse ära teha rohkem kui kirja pandud ehk siis võib eeldada, et tehakse ära need asjad, mis elu linna ette veeretab.
Kas see on piisav karmis konkurentsi olukorras elanike pärast suurte linnadega? Leian, et üks suur eesmärk, mis tuleb linna tegevuste ette seada on elanike arvu stabiliseerimine, sest 01. oktoobri seisuga oli rahvastik liitunud omavalitsuste territooriumil käesoleval aastal vähenenud juba 191 inimese võrra. Siht peab olema, et nelja aasta pärast on rändesaldo suur ja ümmargune null või pluss märgiga number.

Üks osa sellest võrrandist on olemasolevate elanikele piisavalt atraktiivse elukeskkonna kujundamine, et nad ei sooviks siit lahkuda ning teine osa võrrandist uute elanike meelitamine. Ja uusi elanikke meelitad ikka samamoodi - väga atraktiivse elukeskkonnaga.
Iseenesest on maailma parim turunduskampaania see, kui kohalikud elanikud teavad, tunnevad ja räägivad sellest, et siin ongi väga hea elukeskkond, kus töötada, õppida, lapsi kasvatada ja vanaduspõlve veeta. Tööd on vaja teha kõigi kolmega.

Esimene samm, mida kogukonna heaks teha saab, et nad tunneksid, et elukeskkond nendega arvestab, on nende kuulda võtmine. Näiteks Roosna-Alliku alevikus saame kuulda võtta kohalikku kogukonda ja taastada aleviku keskel õueala, mis likvideeriti kogukonna tahtest hoolimata.

Kaasaegne, turvaline, suur ja äge mänguväljak Paide lastele on kindlasti selge sõnum lastevanematele, et meil on hea meel, et nad on otsustanud oma lapsi siin kasvatada. Ja seepärast on kahju, et see lubadus pole jõudnud koalitsioonilepingusse. Saan kinnitada, et kindlasti seisame Reformierakonnaga selle eest, et selline mänguväljak ühel päeval ka reaalsuseks saab. Loodan, et koalitsioonipoliitikud toetavad samuti seda ideed.

Reformierakonna poolt vaadatuna on meil väga hea meel, et suurem osa haridusasutusi on koalitsioonilepingus olulisele kohale tõstetud. Loomulikult oleme nõus, et haridusasutused nagu näiteks Sookure lasteaed peavad saama hädavajalikud investeeringud näiteks ventilatsioonisüsteemide väljaehitamiseks.
Järvamaa kutsehariduskeskust pole kahjuks mainitud konkreetselt kordagi, mis teeb murelikuks, sest kas selle kooli olemasolu pole uuele koalitsioonile oluline? Usun, et see ei ole tegelikult nii. Linnavolinikena ootame linnavalitsuselt haridus- ja teadusministeeriumiga aktiivsesse dialoogi asumist, et tagada Järvamaa Kutsehariduskeskuse jätkuv areng Paide õppekohas.

Teed ja tänavad annavad ühest omavalitsusest muuhulgas tugeva esmamulje. Tallinna tänava olukord on juba aastaid olnud kohutav ning on hea meel, et koalitsioonilepingus on selle esindustänava rekonstrueerimine kirjas.
Leian, et linnavolikogul peab olema initsiatiivi esindustänava rekonstrueerimisel kaasarääkimiseks. Lahendus, mis rajatakse, jääb aastakümneteks ning peab olema väärikas ja ühele 726 aastase ajalooga linnale kohane. Loodan, et uus linnavalitsus arutab juba väljastatud projekteerimistingimused volinikega läbi ja selgitab lahendusi, mida soovitakse kasutada.

Keskväljaku lahenduse osas on küll räägitud jalakäijatest, kuid pole räägitud peamisest probleemist ehk Keskväljaku äärsete kaupluste lahkumisest juba mõne aasta pärast.
Siin paistab olema võitnud arvamus, et linn ei pea sellesse protsessi kuidagi sekkuma ning las minna meeleolu.
Ma arvan, et ilma omavalitsuse püüdeta rääkida kaasa kesklinna arengutes saame tulemused, mis meile kuidagi meeltmööda ei ole.
Linn peab võtma aktiivsema rolli ja tegema ettevõtjatega tihedamat koostööd, et kesklinn mõne aasta pärast täiesti inimtühjaks ei jääks.

Suurenenud omavalitsus tähendab ka suuremaid ülesandeid. Elanikkonnakaitse on ühe omavalitsuse jaoks kriitilise tähtsusega uus-vana valdkond, millele peab senisest suuremat tähelepanu osutama.
Leian, et uues Paide linnas tuleb moodustada uus elanikkonnakaitse ja kriisikomisjon, mille eesmärgiks on tagada Paide ning linna allasutuste ja äriühingute poolt osutatavate teenuste toimepidevus. Samamoodi peavad olemas olema plaanid erinevate kriisiolukordadega toimetulekuks, mida peavad teadma ka kohalikud elanikud.
Õnnetuste ärahoidmisest ja nende tagajärgede likvideerimisest sõltub Paide ettevõtluskeskkond, maksutulu ning elanikkonna heaolu. Seega panustame sellesse ning muudame oma linna selles valdkonnas eeskujuks ka teistele.

Soovin oma kodulinnale muretut ja edukat tulevikku ning valitud volinikele tugevat tahet meie uue omavalitsuse arengus kaasa rääkida.
Eelmine
Paide uueks Kalamajaks
Järgmine
Paide linnavalitsusel on plaan linn vigaseks laenata, jälle?

Lisa kommentaar

Email again: