Paide linnavalitsusel on plaan linn vigaseks laenata, jälle?

-
Avaldan ka siin arvamusloo, mis ilmus 23.11.2017.a Järva Teatajas.
Tänaseks on teema saanud juba uusi värvinguid. Nimelt on selgunud, et abilinnapea Siret Pihelgas ajas regionaalarengu komisjoni liikmetele kärbseid pähe, kui ütles, et linn peab 1,4 miljonit investeerima ja ise ülal pidama.

Peale selle info laekumist tegin komisjoni esimehele ettepaneku võtta järgmise komisjoni koosoleku esimeseks päevakorrapunktiks teema uus arutelu, kuhu tuleb kutsuda linnameeskonna ja jalgpalli liidu esindaja. Loodetavasti saame pildi selgeks, mida siis täpselt teha soovitakse ja kes arve maksab.

Me kõik teame ja mäletame seda lugu, kuidas Paide linn end spordihoonega vigaseks laenas ja minetas sellega väga suures ulatuses kümnendiks võimekuse Euroopa Liidu abirahasid kasutada. Lisaks sellele on sellepärast pea kümnendi seisnud teedeehitus ning esimesed suuremad teeobjektid sai ära teha alles käesoleval aastal.

Tuletan selle loo lühidalt meelde. Umbes kümmekond aastat tagasi tehti otsus Paide linna uue spordihoone ehitamiseks ning selle otsuse juurest puudus finants- ja majandusanalüüs, mis oleks näidanud, kui lihtne või keeruline selle objekti ehitamine ja ülalpidamine Paide linnale saab olema. Mäletan, et küsisime seda korduvalt volikogus, kuid linnavalitsus seda ei esitatud. Pidime pimesi usaldama tollast linnapead.

Sellel neljapäeval on tulemas Paide linnavolikogu istung, kus päevakorras on detailplaneeringu algatamine, milles Paide linna olemasoleva jalgpallistaadioni kõrvale veel üks täiendav jalgpallistaadion koos staadione teenindava hoone, parklate ja teedega rajada. Seda aastaks 2020, et linn saaks võimaluse kandideerida 2020.a jalgpalli U17 vanuseklassi Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri alagrupimängude korraldajaks. Kõik paistab kena, kuid paratamatult tekivad küsimused, kui palju maksab ja kes kinni maksab?

Paide linnavolikogu regionaalarengu komisjonis küsides selgus, et projekti eeldatav maksumus on 2 miljonit eurot ja sellest enamuse ehk 1,4 miljonit eurot peab katma kindlasti Paide linn ning on võimalik, et Eesti Jalgpalli Liit katab kogumaksumusest 600 tuhat eurot. Selgus ka see, et kogu objekti tulevane ülalpidamine jääb linna kanda. Minu küsimusele, kui suur ülalpidamiskulu olema saab, linnavalitsus vastust anda ei suutnud.

1,4 miljonit eurot linnaeelarvest on märkimisväärne summa ning Paide linnavolikogu pole sellise rahalise kohustuse võtmiseks nõusolekut andnud, kuid ometi on linnavalitsus asunud tegema kulusid, mis on otseselt seotud selle projektiga.

Enne planeeringu algatamist ootaks mõistlik volikogu ära rahalise kohustuse võtmise eelnõu, mille juures on ka finants- ja majandusanalüüs objekti ehitamise ja ülalpidamise kohta.

Rahalise kohustuse eelnõu autelude juures saaks siis uurida, miks otsustati raha puuduse ettekäändel aasta tagasi loobuda näiteks linna enda ujula investeeringust? Millistest ühinemislepingu investeeringutest peame loobuma endiste Roosna-Alliku ja Paide valla territooriumitel, sest see staadioniinvesteering moodustab ühinemislepingu omaosaluse mahust peaaegu veerandi?

Mitu aastat peame peale selle investeeringu tegemist kuulama, kuidas linnal pole raha, et teid ja tänavaid korda teha?

1,4 miljonit eurot moodustab täpselt sama summa, mis ühinemislepingus ette nähtud endise Roosna-Alliku ja Paide valla piirkonna investeeringute omaosaluseks. Kas staadioniinvesteering jätab muuhulgas ära kolme laste mänguväljaku ehituse ja kaasajastamise ning kahe lasteaia investeeringud endise Roosna-Alliku valla territooriumil ning Paide-Viraksaare ja Sillaotsa-Tarbja kergliiklusteede väljaehitamise? Või on hoopis vaja kärpida Paide linna investeeringute hulka ja kas selleks tuleb ära jätta investeeringud Joodi, Parkali ja Tallinna tänavatesse ning Sookure Lasteaia tehnosüsteemidesse? Need on küsimused, millele saab vastuse anda korralik finantsplaan, mida täna pole, ja volikogu saab sellele tuginedes tõesti teha teadliku ja mõistliku otsuse.

Kas meil on nii palju rahalisi vahendeid, et üksnes suurvõistluste tarvis investeeringuid teha? Paide linn küll nii jõukas ei paista ja kui seda investeeringuraha 90% ulatuses teistest allikatest ei tule, siis paistab see mõttetu priiskamisena.

Mõelge sellele, kuidas riigid on rajanud suurvõistluste tarvis suuri objekte, mis hiljem seisavad tühjana. Meenutage mahajäetud Ateena ja Sotši olümpiarajatistest tehtud lugusid. Kui kohe meelde ei tule trükkige Google otsingusse ja leiate päris huvitavaid pilte ja lugusid. Kas selline saab ka selle staadioniinvesteeringu tulevik olema? Täna puudub sellele vastus.

Kas Paide linnavalitsusel on plaan meie linn taaskord vigaseks laenata?

Arvestades seda, et riigis on võimu juures sama poliitiline kooslus, mis Paideski, siis tegelikult selline käitumine Paide linnas isegi väga ei üllata, sest ka riigi tasemel tehakse eksperimente, mis muudavad meie riigi tulevased eelarved väga keerulisteks ja ebakindlateks.

Eelmine
Paides tehtud koalitsioonilepingust
Järgmine
Kas „tasuta“ ühistransport viib Paidest inimesed?

Lisa kommentaar

Email again: